"Razem - możemy wszystko"

Menu główne
Strona główna
FORUM
KPWP 2014
KPWP 2012
KPWP 2011
Pobierz plakat
Pszczelarstwo ekologiczne
Fundusze
Pszczelarz początk...
Pasieki hodowlane ...
Rasy pszczół
Sprzęt pszczelarski
Gospodarka pasieczna
Kalendarz pszczelarza
Kącik naukowy
Choroby i szkodniki
Słownik pszczelarski
Wczoraj i dziś
Kupię, sprzedam...
Strony Polankowiczów i inne polecane
CHROŃMY PSZCZOŁY
Pasieka Berest
Miody Ponidzia
Królewskie Miody
Ule ze słomy
Apiland
Ogrodnik Morawski
Miód rzepakowy
Matki pszczele AGA
Dawne zawody
"Chełmianka" i inne
Pszczelarze Zawodowi
O Stowarzyszeniu
Kontakt
Nasze cele
Statut
Władze
Kronika
Deklaracja członkowska
Z życia SPP
NIP, konto itp.
W serwisie...
Działy artykułów
Działy newsów
Download
Księga gości
Rekomenduj nas
Kontakt
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
subskrypcja
informacje o nowych wersjach na twój mail!
Co nowego ?
Wentylacja ..
Buckfast ..
Nosemoza ..
Matki i trutnie ..
O suszu ..
Przeczytaj - warto
Znakowanie matek ..
Dostępne wsparcie ..
Żuczek ulowy ..
Pszczelarstwo 2005 ..
Najczęściej czytane
Rasy i linie pszc...
Ule ... i pszczoły
DENNICA ula Optimal
Matki pszczele - ...
Buckfast
Matki pszczele - ...
Ul wielk. stojak ...
Wentylacja ula w ...
Kwiecień w pasiece
Ul wielk. 1/2 (1)
U innych ...
FORUM POLANKA
Forum Zagajnik
Forum Pożytki
Forum Karpackiego Związku Pszczelarzy
Forum Pszczelarstwo
Forum Pasieki Michałów
Chat
Artykuły > Pasieki hodowlane i zarodowe > Pasieka hodowlana "Pożóg"

OFERTA CENOWA W SEZONIE 2005

- Matki reprodukcyjne

  (bez sprawdzonego czerwienia) 

80.00 zł

- Matki użytkowe inseminowane

  (bez sprawdzonego czerwienia)

35.00 zł
- Matki użytkowe nie unasiennione 15.00 zł

Podane ceny matek pszczelich zawierają podatek VAT.
Przy sprzedaży wysyłkowej doliczamy koszt wysyłki.

CHARAKTERYSTYKA LINII HODOWLANYCH PSZCZÓŁ
LINIE ZARODOWE
Rasa Kaukaska /Cau/
Linia KP

Linia cau KP wywodzi się z importu pszczół rasy kaukaskiej z Krasnej Polany. W jej skład wchodzą populacje KP oraz G523. Pszczoły te cechują się małą rojliwością, dobrą miodnością, szczególnie w krzyżowaniu między rasowym. Gromadzą dużo pyłku, głównie wiosną. Trzymają się plastrów, ograniczają matkę w czerwieniu. Miód sklepią na mokro, mostkują plastry. Pszczoły są ubarwione szaro. W chłodne dni wymagają od pszczelarza ostrożnej obsługi, w tym czasie nie tolerują szybkich, chaotycznych ruchów.


Cechy morfologiczne

Długość języczka w mm 6,75 - 7,02  
Szerokość IV tergitu w mm 2,250 - 2,320   
Indeks kubitalny 52,70 - 56,90

Linia M

Linia cau M wywodzi się z importu pszczół rasy kaukaskiej populacji muchurskiej. W jej skład wchodzą populacje M oraz K100. Odznaczają się dobrą miodnością, szczególnie w krzyżówkach między rasowych (cau M x car SK). Są mało rojliwe i łagodne. Gromadzą znaczne ilości pyłku i silnie kitują. Trzymają się dobrze plastrów. Ograniczają matki w czerwieniu. Sklepią miód na mokro. Odznaczają się bujniejszym rozwojem w porównaniu z linią cau KP. Pszczoły są szare z możliwością pojawiania się żółtego ubarwienia na dwóch pierwszych tergitach. Podobnie jak u linii KP tak i tu przy niższych temperaturach wymagana jest ostrożność obsługi.


Cechy morfologiczne

Długość języczka w mm 6,75 - 7,02  
Szerokość IV tergitu w mm 2,250 - 2,320   
Indeks kubitalny 52,20 - 63,00

Rasa Kraińska /Car/
Linia SK

Pszczoły linii car SK odznaczają się dobrą produkcją miodu, szczególnie w krzyżowaniu między rasowym (car SK x cau M). Miód sklepią na sucho. Są łagodne i umożliwiają przeglądy w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory dnia. Dobrze zimują. Odznaczają się wczesnym rozwojem, ale umiarkowaną rojliwością. Nastrój rojowy jest rozładowywany przez pojawienie się pożytku i powiększanie gniazda. Przy braku pożytku matki przerywają czerwienie. Pszczoły są szaro ubarwione z możliwością pojawienia się rudawego paska.


Cechy morfologiczne

Długość języczka w mm 6,20 - 6,80  
Szerokość IV tergitu w mm 2,240 - 2,350
Indeks kubitalny 41,00 - 50,00
Historia Pasieki Hodowlanej "Pożóg"
Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Powstała ona 01.VII.1958 roku z przeniesionej z Górnej Niwy k. Puław, Pszczelarskiej Stacji Doświadczalnej Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa. Wraz z pasieką przeniósł się do pracy z Instytutu do ówczesnego Rolniczego Rejonowego Zakładu Doświadczalnego w Końskowoli - inż. Czesław Bojarczuk jako kierownik i mgr Zenon Zienkiewicz - asystent.

Początkowo pasieka miała ograniczone możliwości działania: niewielka pracownia, brak sprzętu i sali do prowadzenia szkoleń pszczelarzy. Dzięki konsekwentnemu działaniu kierownika pasieki wybudowany został w 1969 r. pawilon pasieczny jako jeden z pierwszych w Polsce. Wybudowanie pawilonu uświadomiło pszczelarzom, że nie da się prowadzić nowoczesnej wielkotowarowej gospodarki pasiecznej, bez zaplecza, że niewielka budka na pasieczysku już nie wystarczy.

W 1966 r. zostały ustalone dla pasieki kierunki działania, których realizacja miała korzystny wpływ na oddziaływanie w pszczelarstwie lubelskim, a później i krajowym.

Dotyczyły one następujących zagadnień: Prowadzenia hodowli zarodowej Wdrażanie do pasiek nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej Prowadzenia szkoleń, pokazów, organizowanie wystaw Opracowywanie wydawnictw z zakresu pszczelnictwa Współpraca z jednostkami działającymi na rzecz pszczelarstwa. Prace hodowlane przyczyniają się do poprawy pogłowia pszczół, a przez to do intensyfikacji produkcji pszczelarskiej. W początkowym okresie działania pasieki prowadzono w niej prace hodowlane nad pszczołą środkowoeuropejską (krajową), a od roku 1971 rozpoczęto prace nad pszczołą kaukaską. Zainteresowanie pszczołą kaukaską wynikało z wysokich zbiorów miodu, które uzyskano w ramach prowadzonych prac badawczych zespołu problemowego nad wartością użytkową pszczół mieszańców międzyrasowych.. W okresie wprowadzania pszczół kaukaskich Pasieka Zarodowa, w Końskowoli była jedynym dostawcą matek tej rasy w kraju, które trafiały do wielu pasiek reprodukcyjnych w Polsce.

Już w 1968 roku w pasiece rozpoczęto próby wdrażania inseminacji matek pszczelich. W pierwszym roku prób, na 33 zainseminowane matki czerwiła tylko 1. Po dopracowaniu i wprowadzeniu wielu nowych elementów odnoszących się do odpowiedniego postępowania z matkami inseminowanymi wyniki inseminacji matek pszczelich były już zadawalające. W 1972 roku skuteczność inseminacji wynosiła 90% czerwiących matek, a w roku 1977 - 96,6%. Obecnie skuteczność inseminacji wynosi 98%.

Do roku 1997 prace hodowlane prowadzone były jedynie nad pszczołą rasy kaukaskiej, linii KP (z Krasnej Polany) oraz linii M (z Muchurska). Przez pewien czas hodowane były również inne dwie linie (G523 i K100), lecz ze względów szczupłości bazy zdecydowano się na powolną rezygnację z tego materiału poprzez połączenie z liniami bazowymi. Wychodząc naprzeciw pszczelarskich oczekiwań w 1997 roku została zaimportowana grupa matek rasy kraińskiej z Austrii od hodowcy Singera.

Informacja własna
pasieki hodowlanej
w Pożogu

komentarz[30] |

© 2012 SPP Polanka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.022 |